Angelina Jolie’den İsrail’in Cibali Kampı Saldırısına Tepki! ‘Gazze Toplu Mezara Dönüşüyor’

ABD’li ünlü oyuncu ve eski Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, İsrail’in Cibaliye Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıya sosyal medyadan tepki gösterdi. Bölgenin toplu mezara dönüştüğünü söyleyen Jolie, dünya liderlerinin yaşanan bu suça ortak olduğunu söyledi.

7 Ekim’den bu yana İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmalarda binlerce sivil hayatını kaybetti. Sivillerin bulunduğu kamplara bomba yağdıran İsrail’e ünlü oyuncu ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie’den tepki geldi.

Instagram hesabı üzerinden paylaşım yapan Jolie, mahsur kalan insanların kasıtlı olarak bombalandığını söyleyerek, ‘ Gazze yaklaşık 20 yıldır açık hava hapishanesi ve hızla toplu mezara dönüşüyor. Öldürülenlerin %40’ı masum çocuklar. Dünya izlerken ve birçok hükümetin aktif desteğiyle milyonlarca Filistinli sivil -çocuk, kadın, aile- topluca cezalandırılıyor. Uluslararası hukuka karşı gıda, ilaç ve insani yardım mahrum bırakılıyor.

Jolie son olarak, ‘İnsani ateşkes talep etmeyi reddederek ve BM Güvenlik Konseyi’nin her iki tarafa da ateşkes dayatmasını engelleyerek, dünya liderleri bu suçlara ortak oluyor.’ dedi.

İsrail’in 24 saat içinde 2. defa vurduğu Cibaliye Kampı’nda ölü, yaralı ve kayıp sayısının 1000’in üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x