Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira Türkiye’ye geliyor

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieria ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Fidan ile bir araya gelecek. Türkiye-Brezilya ilişkilerinin ele alınacağı görüşmede, başta Filistin-İsrail ve Ukrayna’daki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alınacak.

TİCARET HACMİNDE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin Latin Amerika bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olan Brezilya ile Türkiye’nin 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini arttırmak ve ikili ticaret dengesini sağlamak Ankara’nın öncelikleri arasında. Yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Görüşmede, ticaret hacminin yakın gelecekte dengeli bir yapıya kavuşturularak artması için atılabilecek adımların değerlendirmesi bekleniyor. Görüşme kapsamında, Türkiye ve Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakere sürecinin tekrar başlatılmasında Brezilya’nın desteği talep edilecek. Birleşmiş Milletler ve G-20 gibi platformlarda atılabilecek adımların değerlendirileceği görüşmede; yatırımlar, kültür, turizm ve kalkınma gibi alanlarda işbirliğinin ilerletilmesi için yapılacak ortak çalışmalar da ele alınacak.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x