Bu ipuçlarından sonra yıkarken kazağınız tüylenmeyecek:

Kazaklardaki tüylenme nasıl önlenir?

Favori bir kazağınız var ama tüyleri sizi düşkünler evindeki meşhur Zilvar’a benzetiyor mu? Bunları nasıl önleyeceğinize dair bazı tavsiyeleri memnuniyetle karşılayabilirsiniz.

Her şeyden önce, cazip gelse bile bu tiftiklenmiş yerleri tırnaklarınızla çıkarmayın . Bu hareket, yeni yığınlar oluşturmak için daha fazla lifin serbest bırakılmasına neden olacaktır.

Çamaşır makinesine koyduğunuz çamaşırları ters çevirin . Pantolonlar, sweatshirtler, çoraplar, lif içeren hemen hemen her giysi. Linting esas olarak mekanik sürtünmeden kaynaklanır. Yıkarken fermuarları kapatın.

Toz yerine sıvı yıkama jeli kullanın . Tek tek malzemeler arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek için özellikle hassas parçaları hassas bir ağa yerleştirin. Özel bir ağınız yoksa yastık kılıfı da yardımcı olacaktır.

Yumuşatıcı olmadan yıkayın

Kazakları yıkıyorsanız, hassas bir yünlü programı seçin. Çamaşır makinesinin tamburu onunla birlikte çok daha az döner, dolayısıyla bu kadar yoğun bir sürtünme olmaz. Ayrıca yünlüleri soğukta veya maksimum 20-30 °C sıcaklıkta yıkayabilirsiniz.

Gerçekten sevdiğiniz bir kazak varsa ya da pahalı bir parçaysa, onu elde yıkamak daha iyidir. Deterjan yerine bebek şampuanı kullanmaktan çekinmeyin. Ancak yumuşatıcı kullanmayın. Liflerin etrafında pürüzsüz bir film oluşturarak onların iplikten daha iyi ayrılmasını sağlar.

Peçeteyle kurulayın

Narin çamaşırları, iyi emilen pamuklu bir taban üzerinde yerde kurutmak daha iyidir. Kurutucuya atıldığında, giysilerdeki tek tek lifler gevşemeyi ve diğerleriyle birlikte topaklanmayı sever.

Zaten kurutma makinesini kullanıyorsanız içine birkaç ıslak mendil atın . Gevşek lifler onlara yapışacak ve diğerleriyle birlikte topaklanma ve tüy bırakma olasılıkları azalacaktır.

Tabii ki malzeme de çok önemli. Akrilik, naylon veya polyester gibi sentetik elyaflardan yapılan kazaklar, doğal malzemelerden yapılanlara göre daha azdır . Daha sıkı dokunmuş olanlar da daha az tüylenir. Dikişler ne kadar büyük olursa liflerin dolaşma olasılığı da o kadar artar.

Satın alırken dikkatli olun

Doğrudan mağazada önleyici bir test yapın . Kumaşı ışığa doğru tutun. Çok sayıda delik görüyor musunuz? Daha fazlası serbest bırakılırsa tüylenme riski yüksektir.

Kazağı yavaşça sallayın. İplikler etrafınızda uçuşmaya mı başlıyor? Yine, yakında tüylenme tehlikesi var.

Yeni parçanızı eve getirir getirmez, hemen yapışkan bir rulo ile üzerinden geçseniz iyi olur. Bu sayede giysi üzerinde kalan gevşek lifleri üretimden çıkaracak ve tüylenme işlemini geciktirmiş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x