Gazze’de Yardım Malzemeleri ve Bekleyen Filistinliler

1. Kuyrukta bekleyen Filistinlilerin çeşitli görüntüleri

3. Gazze Şeridi’ndeki yardım malzemelerinden çeşitli görüntüler

Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yaşayan Nedal al-Ashqar ve eşi Wafaa, İsrail hava gözetleme sistemlerinin yükselen dumanı yanlışlıkla askeri hedef olarak algılaması endişesine rağmen odun ateşinde akşam yemeği pişiriyor.

“İki hafta yetecek kadar unumuz var ama pişirmek için yeterli gaz ve elektriğimiz yok” diyen Gazzeli çift, İsrail’in ağır bombardımanından kaçmak için Gazze’nin kalabalık bir mahallesi olan El Şucaiye’den yeni taşınmış.

Al-Ashqar, “En çok da odunlardan yükselen duman nedeniyle bir İsrail savaş uçağının evimize saldırmasından endişe ediyorum. Saldırıdan sağ kurtulsak bile daha fazla un alacak param yok” dedi.

Çatışmalar nedeniyle kısa süre önce yerinden edilen dört çocuk babası Filistinli Ahmed Nassar ise hayatta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi.

“Fırınlarda ve barınma merkezlerinde aşırı kalabalık var. Halihazırda İsrail kuşatmasından muzdarip olan sağlık sektörünü ve hizmet merkezlerini tehdit eden aşırı kalabalık ve yerinden edilme nedeniyle ciddi bir krizle karşı karşıyayız. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırıları göz önüne alındığında, önümüzdeki günlerde ne olacağını kestiremiyoruz. İsrail’in mevcut gerilimi tırmandırması, gündelik sıkıntılarımızı daha da artırmış durumda.”

Nassar, “Hayatımı kaybetmekten gerçekten korkuyorum. Onlarca insan, sırf yanlış zamanda yanlış yerde bulundukları için talihsiz akıbete uğradı. Çocuklarımın bana ihtiyacı var o yüzden hayatta kalmalıyım” diye yakındı.

Gazze’de Hamas tarafından yönetilen hükümet medya ofisinin başkanı Salama Maarouf, Çarşamba günü Gazze’nin merkezindeki El Muğazi mülteci kampında bulunan “tek fırına” düzenlenen hava saldırısında 10 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

Şu anda bölgedeki 24 fırın arasından Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ile sözleşmesi bulunan yalnızca 4 fırının barınaklara ekmek tedarik ettiğini söyleyen Maarouf, yakıt tahsis edilmemesi halinde fırınların çoğunun yakında kapanabileceği uyarısında bulundu.

“Ekmek almak için sabah erkenden fırına geliyorum ve bazen alamadan dönüyorum. Gördüğünüz gibi bazı fırınlar kepenklerini indirdi.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Gazze’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x