iPhone 16’nın yeni yakalama düğmesi, DSLR benzeri bir deneyim sunabilir

Apple’ın iPhone 16 serisine ilişkin söylentiler ve duyumlar bir süredir internet ortamında dolaşıyor. Şirketin yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonlarının bu yıl Eylül ayında tanıtılması bekleniyor. Geçmişteki raporlar, iPhone 16 modellerinde özel bir Çekim düğmesinin bulunacağını öne sürmüştü. Son gelişmeler ışığında, karışık bir geçmişe sahip bir Weibo kullanıcısı olan Anlık Dijital, Çekim düğmesine dair detayları paylaştı.

Anlık Dijital’a göre, iPhone 16’daki Çekim düğmesi, dijital kameralardaki iki aşamalı düğmelere benzer şekilde, birden fazla basınç seviyesini algılayabilecek. Ana işlevi, bir görüntü veya video yakalamayı tetiklemek olacak. Ancak, hafif veya yarı yolda bir basış, kullanıcının odak kilidini ayarlamasına ve odaklamasını ayarlamasına olanak tanıyacak. Bu, parmağınızı ekrana basılı tutarak odak kilidini etkinleştirmekten çok daha büyük bir kolaylık sunacak. Yakın zamanda yayımlanan bir raporda, Çekim düğmesinin ayrıca yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlevini de destekleyebileceği belirtildi.

iPhone 16’nın yeni yakalama düğmesi, DSLR benzeri bir deneyim sunabilir

Bazı Sony Xperia telefonlarında zaten iki aşamalı deklanşör düğmeleri bulunuyor. Özel bir Çekim düğmesi, kullanıcıların hızlı bir şekilde fotoğraf çekmelerini sağlıyor. iPhone 15 Pro modellerindeki Eylem düğmesi, yalnızca kamera uygulamasını başlatmak için programlanabiliyor. Weibo kullanıcısı, Apple’ın iPhone 16’da Çekim düğmesi eklemesinin, şirketin yeni nesil tekliflerle fotoğrafçılığa verdiği önemi gösterdiğini belirtiyor. Bu, ciddi fotoğrafçılar ve videografçılar için faydalı bir ek olabilir.

Çekim düğmesinin tüm iPhone 16 modellerine gelip gelmeyeceği henüz belirsiz. iPhone 16 Pro‘nun erken dönem tasarımları, özel düğmenin alt sağ tarafta yer aldığını gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x