Rusya’da muhalif Navalni’nin eşi Navalnaya için tutuklama kararı

Rusya, cezaevinde ölen Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya hakkında “aşırılık yanlısı” bir gruba katıldığı suçlamasıyla tutuklama kararı çıkardı.

Salı günü sosyal medya platformu X’e yazan 47 yaşındaki Navalnaya, destekçilerine kendisine karşı alınan mahkeme kararına değil, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı verilen mücadeleye odaklanmalarını söyledi.

Kremlin, Navalnaya’nın öldürülmesi emrini verdiğini reddetti.

Navalnaya, eşinin ölümünden bu yana San Francisco’da ABD Başkanı Joe Biden da dahil olmak üzere bir dizi üst düzey Batılı liderle bir araya geldi.

ABD merkezli kar amacı gütmeyen İnsan Hakları Vakfı, geçen hafta Navalnaya’yı başkan seçti ve Navalnaya yeni rolünü eşinin Putin’e karşı yürüttüğü mücadeleyi hızlandırmak için kullanacağını söyledi.

Navalnaya X’te yaptığı açıklamada, “Putin’le savaşmak, geleceğin güzel Rusya’sı için mücadele etmek için yararlı olabilecek her şeyi ele alacağız.” dedi.

ALEKSEY NAVALNİ KİMDİR?

Ağustos 2023’te ceza evinde bulunan Navalni, aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Rus muhalif, 16 Şubat 2024 günü hapishanede tutulduğu sırada hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x