Son Araştırmalara Göre Zayıf Görünmesine Rağmen Yağ Oranı Yüksek Kişilerin Alzheimer Olma İhtimali Daha Yüksek

Yeni bir çalışma, zayıf ancak vücudunda yağ oranı yüksek kişilerin, karın bölgesi yağlı olan insanlara göre alzheimer riskinin daha fazla olduğunu buldu. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/health/…

Yeni bir çalışma, zayıf ancak vücudunda yağ oranı yüksek kişilerin, karın bölgesi yağlı olan insanlara göre alzheimer riskinin daha fazla olduğunu buldu.

Araştırmacılar tarafından keşfedilen visseral yağ, organlarınızın etrafında biriken ‘gizli’ bir yağ türü olarak, beyninizde tehlikeli proteinlerin gelişimine katkıda bulunabiliyor.

Bu gizli visseral yağın daha yüksek oranına sahip olan kişilerde, daha normal karın yağına sahip olanlarla karşılaştırıldığında risklerin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Obezite ile alzheimer arasındaki bağlantılar biliniyor olmasına rağmen bilim insanları, Radiology Society of North America toplantısında yaptıkları sunumda, bu çalışmanın hangi türde yağın soruna neden olduğunu gösterdiler.

“Vücut kitle endeksinin yüksek demans riski ile bağlantılı olduğuyla ilgili farklı çalışmalar olmasına rağmen daha önce hiçbir çalışma, belirli bir yağ türünü, alzheimer hastalığı proteini ile ilişkilendirmemişti.”

‘Benzer çalışmalar, visseral ve subkutan yağın farklı rolünü araştırmamıştı.’

Araştırmacılar yağ ile alzheimer hastalığı arasındaki ilişkinin erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğunu buldu. Ekip, 40 ila 60 yaşları arasında değişen, ortalama vücut kitle endeksi 32 olan, 54 bilişsel olarak sağlıklı katılımcının verilerini inceledi.

Katılımcılara glikoz ve insulin ölçümleri ile glikoz tolerans testleri uygulandı. Çalışma, gelecekteki tedavilerde demans riskini azaltmak için visseral yağın hedeflenmesi gerektiği sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x