Tefeciler ve iş insanları da var; “Fatih Terim fonu” olayında kayıp paralar kime gitti?

Aralarında Arda Turan, Emre Belözoğlu, Muslera gibi futbol dünyasından ünlü isimlerin de olduğu çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edilen bankacı Seçil Erzan’ın kurduğu “ponzi” sisteminde milyonlarca dolar kayıp. Herkes bu paraların nereye gittiğini konuşuyor. Eski Denizbank Levent Şube Müdürü Seçil Erzan mahkemede kimden ne kadar aldığını tek tek anlatmıştı. Aralarında tefeciler ve iş insanlarının da olduğu bazı isimlere de yüklü ödemeler yaptığını iddia etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Fatih Terim Fonu” diyerek futbolcuları 25 milyon 770 bin dolar ve 7 milyon 384 TL dolandırdığı gerekçesiyle 226 yıl hapsi istenen bankacı Seçil Erzan’ın merkezinde olduğu farklı soruşturmalar da yürütüyor. O soruşturmalardan biri de Seçil Erzan’ın kendisinden nasıl fazla para aldıklarını anlattığı isimlerle ilgili. Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, “Bu insanların faiz adı altında aza tamah etmemeleri beni bu hale getirdi” diyen Seçil Erzan şu isimleri verdi:

Eski futbolcu Semih Kaya

“Fon adıyla Semih Kaya’dan 3 milyon 200 bin dolar aldım. Fakat 5 milyon 700 bin dolar geri ödememe rağmen yakamı kurtaramadım. Ona fazladan ödediğim bu parayı Emre Belözoğlu ve Arda Turan’dan aldım.”

Menajer Fırat Özdemir

“Semih Kaya’nın menajeri Fırat Özdemir “Seni Türkiye’de yaşatmazlar, benim çok tanıdığım var, MİT başkanını tanıyorum” diye beni sürekli tehdit etti. Hatta Göktürk’teki evime gelerek tehdidi sürdürdü.”

İş insanı Atilla Baltaş

“Kendisinden faizle para aldım. Yüzde 50 faizle 1 milyon dolar geri ödeme yaptım. Bankada bana baskı kurup borçlu olduğuma dair senetler imzalattı. Beni kaçırmak için bana Şırnak Cizre’ye uçak bileti aldırdı.”

Eski futbolcu Ayhan Akman

“Faizle para aldım ama çok daha fazlasını geri ödedim. Kendisine bir borcum bulunmamakta, aksine yüklü miktarda alacağım vardır.”

İş insanı Barış Tari

“Ondan aldığım tüm parayı ödedim. Ona verdiğim belgeler hâlâ ondadır. Ödemiş olduğum senetleri icraya koyarak beni mağdur etmek istiyor.”

İş insanı Erkan Ergene

“Bana para satan kişilerdendir. Kendisinden toplamda 300 bin dolar para aldım. Bu paranın 1.5 katı kadar fazladan faiz ödediğim kişidir.”

Çorlu’da galerici Ali Yörük

“Başka tefecilerden de para bulup bana getirirdi. Sonrasında bu parayı faiziyle geri alırdı. Ali Yörük bana boş senet de imzalattı.”

Tefeci Süleyman Aslan

“Süleyman Aslan isimli tefeciden 10 milyon TL aldım, 14 milyon TL geri ödedim. Ayrıca Aslan bana 1 milyon 350 bin dolar daha verdi. Sonrasında ben ona 2 milyon 650 bin dolar ödedim.”

Mimar Çetin Burak Özcan

“Bozcaada’daki evimin tadilatlarını yapmıştı. Toplamda Burak’a fazladan 750 bin dolar verdim.”

Kuzeni Tanın Yılmaz

“Tanın Yılmaz benim öz teyzemin oğludur. Merve Yılmaz da Tanın’ın eşidir. Bu zamana kadar sürekli hem Merve’ye hem Tanın’a para verdim ancak doymadılar. Merve banka şubesinde bana saldırdı. Kolumdaki Rolex saatimi aldılar. Merve bana verdiği 1 milyon 200 bin TL’yi 5 milyon TL olarak geri aldı. Sonra 4 milyon getirip 6.5 milyon TL olarak geri aldı.

Seçil Erzan 20 Kasım’da İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hâkim karşısına çıktığında, aslında kendisinin de mağdur olduğunu, parayı elinden aldıklarını anlattı. İfadesinde, “Bana dokunmaz sandığım ve bin yıl yaşamasına izin verdiklerim gram gram zehir salmışlar, fark etmemişim onları… Babamın kefen parasını bile aldılar” dediği isimleri daha önce savcılıktaki ifadelerinde tek tek saymıştı.”

Terim’in iddianamede ifadesi yok 

Fatih Terim’in de soruşturma kapsamında ifade verdiği ortaya çıktı. Ancak Terim’in ifadesi hiçbir şekilde iddianamede yer almadı.

18 mağdur var 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na aralarında ünlü futbolcuların da olduğu toplamda 29 kişi başvurdu ve Seçil Erzan tarafından dolandırıldıklarını ileri sürdü. Savcılık iddianamesinde 18 mağdurun olduğu belirtildi.

Dolandırıcılık nasıl patladı?

2023 yılının şubat ve mart aylarında işler sarpa sardı. Seçil Erzan artık ponziyi döndüremez olmuştu. Para topladığı isimler huzursuzlanıyordu. Çorlu’dan tanıdığı kuyumcu İnci Çeviker defalarca aradığı Seçil Erzan’a sonunda ulaşmış, son gönderdiği parayla ilgili bir belgenin kendisine neden ulaşmadığını sormuştu. Seçil Erzan’ın kendisini oyaladığından şüphelenince de müdürü olduğu Levent’teki banka şubesine gitti.

Banka yetkilileri şoka uğradı 

Seçil Erzan bankada değildi. İnci Çeviker elindeki kâğıtları gösterince ortalık karıştı. Banka yetkilileri adeta şubeye doluştu. Seçil Erzan’a banka yetkilileri de ulaşamayınca, 7 Nisan 2023 günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundular. Başsavcılık, Seçil Erzan hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. Durum BDDK’ya da bildirildi. Seçil Erzan 3 gün sonra, 10 Nisan 2023’te Çorlu’daki evinde gözaltına alındı. Aynı gün çıkarıldığı İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Evinden liste çıktı 

Seçil Erzan’ın gözaltına alındığı Çorlu’daki evinden çıkan el yazısı dokümanlar ve bilgisayar çıktıları da dava dosyasına girdi. 10Haber’den Masum Gök’ün ulaştığı bilgisayar çıktısı olan bir belgede, Seçil Erzan’ın kimden ne kadar aldığı ve ne kadar ödediği tek tek belirtilmiş. Listedeki en çarpıcı isim ise, iddianamede adı yer almayan ve Seçil Erzan’ın fonuna para yatırmadığını açıklayan Fatih Terim oldu. Belgeye göre, Fatih Terim 700 bin dolar olarak verdiği parayı 1.5 milyon dolar olarak geri almıştı.

“Banka hazırlattı”

Seçil Erzan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki sorgusunda Çorlu’da ele geçirilen bu belgeyi banka yetkililerinin hazırladığını iddia etti. Kimden ne kadar para aldığını kendi elyazısıyla not kâğıtlarına yazdığını anlatan Seçil Erzan, “9 Nisan günü beni alıp bankaya götürdüklerinde benim not kâğıtlarımı da aldılar. Bu kağıtları alıp sonrasında bu tabloları Sermin Tekin, Ali Murat Dizdar, Cenk İzgi (Teftiş Kurulu Bölüm Müdürü), Tanju Kaya (İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı) isimli şahıslar oluşturmuştur. Sonrasında da bana verdiler. Ben de bunları alıp evime götürmüştüm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x