Valilik’ten İstanbul’daki İsrail protestolarına ilişkin açıklama: 5 kişi gözaltına alındı, 1 kişi hayatını kaybetti

Gazze’de en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği hastane saldırısının ardından İstanbul’da toplanan bazı vatandaşlar İsrail’i protesto etti. Valilik protestolarda “Polislere saldıran 5 kişi gözaltına alındı, 1 kişi hayatını kaybetti” ifadesini kullandı.

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni hedef almasının ardından dün gece İstanbul’da vatandaşlar, saldırıyı protesto etti.

Türkiye’nin kentlerinde İsrail protestoları: Ankara’da ABD bayrağı yakıldı, İstanbul’da polis, protestoculara TOMA ile müdahale etti

İstanbul Valiliği, protestolar esnasında 5 kişinin gözaltına alındığını, 1 kişinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Çarşamba günü, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde, İsrail’in Gazzeli sivillere yönelik bombardımanlarını protesto etmek için toplanan vatandaşlarımızdan bir grup, konsolosluk binasına girmek için harekete geçmiş, emniyet güçlerimize, çevredeki binalara, konsolosluğa taşlı, sopalı, meşaleli ve havai fişekli saldırıda bulunmuştur. Emniyet kuvvetlerimiz de telafisi mümkün olmayacak olayların önüne geçebilmek için gruba müdahale ederek konsolosluk binasına girişleri engellemiştir. Ayrıca polis bariyerini aşarak Emniyet güçlerimize saldırdığı tespit edilen 5 kişi gözaltına alınmıştır. Protesto gösterisi sırasında olay yerinde bulunan 1958 doğumlu Eshabil Tüfekçi isimli vatandaşımız geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılmış. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olaylarda ayrıca 43’ü polis toplam 63 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu müdahaleye, içimizin kanadığı şu zaman diliminde mecbur kalmak, bizleri de yürekten yaralamıştır. İsrail’in sivillere yönelik uyguladığı – terör saldırılarını andıran – bombardımanlarına tepki göstermek isteyen vatandaşlarımızdan, tepki gösterirken telafisi mümkün olmayacak hareketlerden kaçınmasını önemle rica ediyoruz.”

-CANLI BLOG | İsrail, Gazze’de hastane vurdu; taraflar birbirini suçlarken Gazze yüzlerce ölümün yasını tutuyor

Eshabil Tüfekçi kimdir?

Dün gece konsolosluk önündeki protestoya katılan Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nuri Tüfekçi’nin babası Eshabil Tüfekçi, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Nuri Tüfekçi, babasının ölümüne ilişkin şu paylaşımda bulundu:

“Kıymetli babam Eshabil Tüfekçi’yi kaybettik. Biber gazından uzakta kalp krizi nedeniyle vefat etti. Allah rahmet eylesin, el fatiha. Bu olay ne Filistinli kardeşlerimizin direnişine, ne bizim protestomuza, ne de İsrail’in vahşetine ve zalimliğine gölge düşürmemeli.”

İl Başkanı Yazıcı’dan açıklama

Konuyla ilgili Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcımız Nuri Tüfekçi’nin muhterem babaları İstanbul Konsolosluğu önünde gaz bombasından etkilenmesi üzerine geçirdiği kalp krizi neticesinde vefat etmiştir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x